Vishay WSL2010R0170FEK18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.017ohm, 0.1304V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0170FEK18.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.017ohm, 0.0922V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.017ohm, 0.0652V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ-6BWFR016V
ERJ Series 0805 0.016 Ohm ±1% 0.5 W ±200 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
PanasonicERJ-6BWFR018V
Res Thick Film 0805 0.018 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 0805 0.018 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityRLP73V2BR016FTDF
Res Thick Film 1206 0.016 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0170FEK18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 1W,0.017 OHM,1% TOL, PB-FREE, BULK, HIGH POWER
RES 0.017 OHM 1% 1W 2010