Vishay WSL2010R0150DTA
Res Metal Strip 2010 0.015 Ohm 0.5% 1/2W 75ppm/C Molded SMD SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0150DTA.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2010 0.015 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJMP3KF15MU
Res Metal Plate 2010 0.015 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJMP3MF15MU
Res Metal Plate 2010 0.015 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-B1CJR015U
Res Thick Film 2010 0.015 Ohm 5% 1W ±350ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
TE Connectivity / AMP2176157-3
Res Current Sense Metal Foil 2010 0.015 Ohm 5% 3/4W ±100ppm/°C Molded Emboss T/R
TE Connectivity / AMP1-2176157-8
Res Current Sense Metal Foil 2010 0.015 Ohm 1% 3/4W ±100ppm/°C Molded Emboss T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0150DTA provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.015ohm, 0.0866V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.015 OHMS,0.5% OHMS, TIN-LEAD, TAPE/REEL
WSL-2010 .015 .5% R86