Vishay WSL1206R1700FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.17ohm, 0.2062V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1700FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 0.165 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPT1206FR-070R18L
PT Series 1206 0.18 Ohm ±1% 0.25 W ±75 ppm/°C Current Sense Chip Resistor
Yageo GroupPT1206FR-7W0R18L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Thick Film 1206 180mOhm 1% Paper T/R
PanasonicERJ8RSFR18V
Res Thick Film 1206 0.18 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8BSFR16V
Res Thick Film 1206 0.16 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityRLP73K2BR16FTDF
Res Thick Film 1206 0.16 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Molded SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1700FEK provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.17 OHM,1% TOL, LEAD-FREE, BULK
RES 0.17 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .17 1% EK e3