Vishay WSL1206R1400FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.14ohm, 0.1871V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1400FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityTL2BR15FTE
Fixed Resistor, Metal Foil, 0.25W, 0.15ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Yageo GroupRL1206FR-070R14L
Res Thick Film 1206 0.14 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-8RSFR15V
Res Thick Film 1206 0.15 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRL1206FR-7W0R15L
500mW Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 150mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRL1206FR-070R15L
250mW Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 150mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ8RSFR13V
Res Thick Film 1206 0.13 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1400FEK provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.14 OHM,1% TOL, LEAD-FREE, BULK
RES 0.14 OHM 1% 1/4W 1206
Current Sense Resistor; Power Rating:250mW; Resistance:0.14ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm ;RoHS Compliant: Yes