Vishay WSL1206R1300FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.13ohm, 0.1803V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1300FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
130 mΩ
130 mΩ
130 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupPT1206FR-070R13L
Current Sensor Low TCR Chip Resistor Thick Film 1206 130mOhm 1% Paper T/R
Yageo GroupPT1206FR-070R12L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.12ohm, 0.173V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ-8BSFR13V
Res Current Sense Thick Film 1206 0.13 Ohm 1% 1/2W 0ppm/°C to 250ppm/°C Molded T/R
PanasonicERJ8RSFR13V
Res Thick Film 1206 0.13 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE Connectivity / AMP2-2176055-8
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.13 Ohm 1% 1/2W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R13L
Res Thick Film 1206 0.13 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1300FEK provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.13 OHM,1% TOL, LEAD-FREE, BULK
RES 0.13 OHM 1% 1/4W 1206
Current Sense Resistor; Power Rating:250mW; Resistance:0.13ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm ;RoHS Compliant: Yes