Vishay WSL1206R1240FTB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.124ohm, 0.18V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1240FTB.
IHS
Datasheet4 pages8 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Yageo GroupPT1206FR-070R12L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.12ohm, 0.173V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Yageo GroupPT1206FR-070R13L
Current Sensor Low TCR Chip Resistor Thick Film 1206 130mOhm 1% Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 0.124ohm, 0.249V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ8RSFR12V
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R12L
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ8RSFR13V
Res Thick Film 1206 0.13 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1240FTB provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.124 OHM,1% TOL, POWER METAL STRIP
RES 0.124 OHM 1% 1/4W 1206
Current Sensing Resistors .124 Ohm 1/4W 1%
WSL-1206 .124 1% R79