Vishay WSL1206R0990FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.099ohm, 0.1573V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0990FEA.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ3BWFR100V
Res Thick Film 0603 0.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±150ppm/C Molded SMD Automotive Punched T/R
PanasonicERJ-L08KF10CV
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 0.33W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ3BSFR10V
Res Thick Film 0603 0.1 Ohm 1% 0.25W ±300ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE ConnectivityRL73H2BR10FTD
Res Current Sense Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Yageo GroupRL1206FR-7W0R1L
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 0.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) 0ppm/°C to 150ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0990FEA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25 W,0.099 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.099 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .099 1% EA e3