Vishay WSL1206R0870FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.087ohm, 0.1475V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0870FEA.
RS (Formerly Allied Electronics)
Arrow Electronics
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.12ohm, 0.1732V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Metal Strip 1206 0.18 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.25ohm, 0.25V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Metal Strip 1206 0.2 Ohm 1% 1/4W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0870FEA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25 W,0.087 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.087 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .087 1% EA e3