Vishay WSL1206R0440FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.044ohm, 0.1049V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0440FTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-2BWFR047X
Res Thick Film 0402 0.047 Ohm 1% 0.25W ±300ppm/°C Molded SMD Pressed Carrier T/R
PanasonicERJ3BWFR047V
Res Thick Film 0603 0.047 Ohm 1% 1/4W ±150ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-L08KF47MV
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 0.33W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
47 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
47 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0440FTA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.044 OHMS,1% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.044 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .044 1% R86