Vishay WSL1206R0360FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.036ohm, 0.0949V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0360FTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ8CWFR036V
Res Current Sense Thick Film 1206 36m Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Res Metal Strip 1206 0.033 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
PanasonicERJ8CWFR039V
Res Thick Film 1206 0.039 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Metal Film 1206 0.033 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJMP2KF33MU
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.033ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 0.036 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0360FTA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.036 OHMS,1% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.039 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .036 1% R86