Vishay WSL1206R0280FEA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.028ohm, 0.1183V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0280FEA18.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2512 0.028 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.028ohm, 0.1183V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Res Metal Strip 2010 0.028 Ohm 1% 1W 75ppm/C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
PanasonicERJ-3BWFR030V
Res Thick Film 0603 0.03 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-3BWFR027V
Res Thick Film 0603 0.027 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R03L
Res Thick Film 1206 0.03 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0280FEA18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5 W,0.028 OHM,1% TOL, PB-FREE, TAPE/REEL, HI PWR
RES 0.028 OHM 1% 1/2W 1206
WSL-1206-18 .028 1% EA e3
.028 OHM .5W 1% HIGH POWER