Vishay WSL0805R1400FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.14ohm, 0.1323V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R1400FBA.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupPT0805FR-070R14L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Thick Film 0805 140mOhm 1% Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 0.14ohm, 0.2646V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ6BSFR15V
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 1/3W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJB3CFR15V
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 0.5W 0ppm/°C to 200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-6BSFR13V
Res Thick Film 0805 0.13 Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL0805FR-070R15L
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R1400FBA provided by its distributors.
RES 0.14 OHM 1% 1/8W 0805
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.14 OHMS,1% TOL, TIN/LEAD, BULK
WSL-0805 .14 1% B43