Vishay WSL0805R0680FTG18
Resistors, Current Sense, Pwr Rtg 0.25 W, 0.068 Ohm, 1% Tol, Tin-pb, Tape/reel, Hi Pwr
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0680FTG18.
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-6BWFR068V
Res Thick Film 0805 0.068 Ohm 1% 0.5W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 0.068 Ohm 1% 0.33W(1/3W) 0ppm/°C to 150ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
250mW Thick Film Resistors ±1000ppm/℃ ±1% 68mΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0805 0.068 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±1000ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 0.068 Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0508 0.068 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±150ppm/C Wide Terminal SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0680FTG18 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.068ohm, 0.1304V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RES 0.068 OHM 1% 1/4W 0805