Vishay WSL0805R0400FBA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.04ohm, 0.1V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0400FBA18.
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
40 mΩ
40 mΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 0805 0.04 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive
Res Metal Strip 0805 0.04 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPE0805FRM070R04L
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 0.04ohm, 0.0707V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.042ohm, 0.1449V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRL0805FR-070R04L
125mW Thick Film Resistors ±1% ±1200ppm/℃ 40mΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupPE0805FRF070R04L
125mW Thin Film Resistor ±100ppm/℃ ±1% 40mΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0400FBA18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.04 OHMS,1% TOL, TIN/LEAD, BULK, HIGH POWER
RES 0.04 OHM 1% 1/4W 0805