Vishay WSL0805R0200JTG
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.02ohm, 5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0200JTG.
Official Datasheet10 years ago
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-6CWJR020V
Res Thick Film 0805 0.02 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6CWJR022V
Res Thick Film 0805 0.022 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive
PanasonicERJ-6CWJR018V
Res Thick Film 0805 0.018 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Res Thick Film 0805 0.039 Ohm 5% 0.33W(1/3W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 0.068 Ohm 5% 0.33W(1/3W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 0.012 Ohm 5% 0.33W(1/3W) 250±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0200JTG provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125 W,0.05 OHM,5% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.02 OHM 5% 1/8W 0805
WSL-0805 .02 5% RT1