Vishay WSL0805R0200FEK18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.02ohm, 0.0707V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0200FEK18.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Farnell
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
61
Authorized Distributors
3
Resistance
20 mΩ
20 mΩ
20 mΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 0805 0.02 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive
PanasonicERJ-6CWFR020V
Res Thick Film 0805 0.02 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPF0805FRM7P0R02L
Current Sense Resistors - SMD 0.02 Ohm 1% 1/8W 100ppm
Res Metal Strip 0805 0.018 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 0805 0.022 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 0.02 Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±250ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0200FEK18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25 W,0.02 OHMS,1% TOL, PB-FREE, BULK, HI POWER
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/8watt 0.02ohms 1%
RESISTOR, CUR SENSE, 0.02OHM, 250mW, 1%; Resistance:0.02ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:125mW; Temperature Coefficient:± 75ppm/°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Resistor Case Style:0805
CURRENT SENSE RESISTOR, 0.02 OHM, 250mW, 1%; Resistance:0.02ohm; Product Range:WSL Series; Resistor Case / Package:0805 [2012 Metric]; Power Rating:125mW; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Technology:Metal Strip RoHS Compliant: Yes