Vishay WSL0603R0150FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.1W, 0.015ohm, 0.0387V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0603R0150FEK.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.4W, 0.015ohm, 0.0775V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
WSLP 0603 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±75ppm/C 15mOhms 0.4W 2/5W
0603 1/10WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors .015 OHM 1%
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 0.015ohm, 0.0548V, 5% +/-Tol, 700ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0603R0150FEK provided by its distributors.
RES 0.015 OHM 1% 1/10W 0603
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.1 W,0.015 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, BULK
WSL-0603 .015 1% EK e3