Vishay WSL0603R0150FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.1W, 0.015ohm, 0.0387V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0603R0150FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Mouser
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.4W, 0.015ohm, 0.0775V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
WSLP 0603 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±75ppm/C 15mOhms 0.4W 2/5W
0603 1/10WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors .015 OHM 1%
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 0.015ohm, 0.0548V, 5% +/-Tol, 700ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0603R0150FEB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/10watt .015ohms 1%
RES 0.015 OHM 1% 1/10W 0603
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.1 W,0.015 OHMS,1% TOL, POWER METAL STRIP