Vishay RWR81S1R00FSS73
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 1ohm, 1V, 1% +/-Tol, 400ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RWR81S1R00FSS73.
New Yorker Electronics
CAD Models
Download Vishay RWR81S1R00FSS73 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4,170
Authorized Distributors
3
Resistance
1 Ω
1 Ω
1 Ω
Mount
Through Hole
Case/Package
Axial
Ceramic
Ceramic
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Wirewound
Wirewound
Temperature Coefficient
400 ppm/°C
400 ppm/°C
400 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2016-02-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 1ohm, 1.4142V, 1% +/-Tol, 400ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 1ohm, 2.2361V, 1% +/-Tol, 400ppm/Cel, Through Hole Mount
OhmiteWHB1R0FET
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 1ohm, 1V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite41F1R0E
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 1ohm, 150V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
OhmiteWNB1R0FET
Descriptions
Descriptions of Vishay RWR81S1R00FSS73 provided by its distributors.
Resistor,metal Alloy,1Ohms,1+/-% Tol,-400,400Ppm-Tc,rwr-Milstyle |Vishay RWR81S1R00FSS73
Res Wirewound 1 Ohm 1% 1W 400ppm/C 0.001% Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole T/R
EGS-1-80 1 1% RWR81S1R00FS S73