Vishay RWR80S3320FMB12
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 332ohm, 25.7682V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RWR80S3320FMB12.
New Yorker Electronics
CAD Models
Download Vishay RWR80S3320FMB12 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
19
Authorized Distributors
3
Resistance
332 Ω
332 Ω
332 Ω
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Axial
Ceramic
Ceramic
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
2 W
2 W
2 W
Composition
Wirewound
Wirewound
Temperature Coefficient
20 ppm/°C
20 ppm/°C
20 ppm/°C
Introduction Date2008-11-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Wire Wound, 1.5W, 332ohm, 22.3159V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite85F332
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 332ohm, 460V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 332ohm, 31.5595V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
OhmiteWHC330FET
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 330ohm, 25.6905V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
OhmiteWNC330FET
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 301ohm, 24.5357V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RWR80S3320FMB12 provided by its distributors.
RES 332 OHM 2W 1% WW AXIAL
EGS-3-80 332 1% RWR80S3320FM B12