Vishay RN60D1004FBSL
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1000000ohm, 300V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN60D1004FBSL.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
New Yorker Electronics
CAD Models
Download Vishay RN60D1004FBSL symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
100
Authorized Distributors
2
Resistance
1 MΩ
1 MΩ
Mount
Case/Package
Axial
Axial
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2008-11-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 1000000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 1e+06ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 1000000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FBF52-1M
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1000000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF12FTD1M00
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1000000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNMF14FAD1M00
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1000000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN60D1004FBSL provided by its distributors.
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL
CMF-60 1M 1% T-1 RN60D1004F BSL