Vishay RN60C7153FB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 715000ohm, 300V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN60C7153FB14.
IHS
Datasheet5 pages9 years ago
New Yorker Electronics
CAD Models
Download Vishay RN60C7153FB14 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
100
Authorized Distributors
2
Resistance
715 kΩ
715 kΩ
Mount
Through Hole
Case/Package
Axial
Axial
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2016-02-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 715000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 698000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 715000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Resistor, 665 kOhm, ± 1%, 600 mW, Axial Leaded, Metal Film (Thin Film), Professional
MRS25 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 750kOhm 0.6W
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 681000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN60C7153FB14 provided by its distributors.
Resistor,metal Film,715Kohms,300Wv,1+/-% Tol,-50,50Ppm-Tc |Vishay RN60C7153FB14
RES 715K OHM 1/4W 1% AXIAL
CMF-60 715K 1% T-2 RN60C7153F B14