Vishay RN55D8250FBSL
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 825ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN55D8250FBSL.
CAD Models
Download Vishay RN55D8250FBSL symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Authorized Distributors
2
Resistance
825 Ω
825 Ω
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 825ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 825ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FRF52-825R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 825ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FBF52-825R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 825ohm, 300V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN55D8250FBSL provided by its distributors.
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL
CMF-55 825 1% T-1 RN55D8250F BSL