Vishay RN55D2053FBSL
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 205000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN55D2053FBSL.
CAD Models
Download Vishay RN55D2053FBSL symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Resistance
205 kΩ
205 kΩ
Mount
Through Hole
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupMFR-25FRF52-205K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 205000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FBF52-205K
Stackpole ElectronicsRNF18FTD205K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 205000ohm, 300V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 200000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR0204F220K
Through Hole Thin Film Resistor, Lr Series, 220 Kohm, 250 Mw, - 1%, 200 V, Axial Leaded
Descriptions
Descriptions of Vishay RN55D2053FBSL provided by its distributors.
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL
CMF-55 205K 1% T-1 RN55D2053F BSL