Vishay RN55C1870BRE6
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 187ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN55C1870BRE6.
New Yorker Electronics
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
Download Vishay RN55C1870BRE6 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
4,375
Authorized Distributors
3
Resistance
187 Ω
187 Ω
187 Ω
Tolerance
0.1 %
0.1 %
0.1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2006-09-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 180ohm, 300V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 189ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 174ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 200ohm, 500V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityYR1B205RCC
R SERIES AXIAL THROUGH HOLE FIXED RESISTOR 205OHMS +/-0.1% 0.25W +/-15PPM/DEGC
Descriptions
Descriptions of Vishay RN55C1870BRE6 provided by its distributors.
Resistor,metal Film,187Ohms,200Wv,.1+/-% Tol,-50,50Ppm-Tc,rn55-Milstyle |Vishay RN55C1870BRE6
Military MIL-R-10509/7RN55 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±0.1% ±50ppm/C 187Ohm 0.125W 1/8W
CMF-55 187 .1% T-2 RN55C1870B RE6
187¦¸ ¡À0.1% 125mW ¡À50ppm/¡æ 6.1mm*2.29mm