Vishay RN55C1583BBSL
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 158000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN55C1583BBSL.
IHS
Datasheet5 pages9 years ago
New Yorker Electronics
CAD Models
Download Vishay RN55C1583BBSL symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Authorized Distributors
3
Resistance
158 kΩ
158 kΩ
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2016-02-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Military MIL-R-10509/7RN55 Axial Axial Through Hole Resistor ±0.1% ±50ppm/C 150kOhms 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 160000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 165000ohm, 300V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 150000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 165000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 143000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN55C1583BBSL provided by its distributors.
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL
CMF-55 158K .1% T-2 RN55C1583B BSL