Vishay CPSL10R0500JB145
Fixed Resistor, Wire Wound, 10W, 0.05ohm, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CPSL10R0500JB145.
IHS
Datasheet3 pages16 years ago
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 0.05ohm, 0.5V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Res Metal Strip 0.05 Ohm 5% 2W Molded AXL Thru-Hole Bulk
Res Wirewound 0.05 Ohm 10% 5W ±100ppm/°C Ceramic Pin Thru-Hole Bulk
Stackpole ElectronicsMPR3JB50L0
Fixed Resistor, Metal Strip, 3W, 0.05ohm, 350V, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity1-1624235-5
Axial FIXED RESISTOR through hole resistor 3W 50mOhm 300ppm/C 5%
OhmiteWLCR050FE
WL SERIES CERAMIC AXIAL WIREWOUND RESISTOR 50MOHMS 1% 2W +/-100PPM/DEGC
Descriptions
Descriptions of Vishay CPSL10R0500JB145 provided by its distributors.
Res Wirewound 0.05 Ohm 5% 10W ±100ppm/°C Ceramic Pin Thru-Hole Bulk
RES 50 MOHM 10W 5% 4LEAD