Venkel C0805Y5V160-475ZNE
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 80% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -82/+22% TC, 4.7uF, Surface Mount, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Venkel C0805Y5V160-475ZNE.
IHS
Datasheet29 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-60.52%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
3,860
Authorized Distributors
1
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
Dielectric
Y5V
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
80 %
Height
1.5 mm
1.45 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2006-05-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Venkel C0805Y5V160-475ZNE provided by its distributors.
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 0805