Venkel C0402X7R250-104KNP
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.1uF, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Venkel C0402X7R250-104KNP.
IHS
Datasheet29 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-96.46%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
99,062
Authorized Distributors
1
Capacitance
100 nF
100 nF
100 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
640 µm
560 µm
560 µm
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2014-05-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Venkel C0402X7R250-104KNP provided by its distributors.
Chip Capacitor;0402;X7R;25V;0.1uF;±10%
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0402