Venkel C0402X7R160-104JNE
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.1uF, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Venkel C0402X7R160-104JNE.
IHS
Datasheet29 pages4 years ago
Inventory History
3 month trend:
-92.47%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Capacitance
100 nF
100 nF
100 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0402
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
5 %
5 %
Height
635 µm
560 µm
560 µm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Descriptions
Descriptions of Venkel C0402X7R160-104JNE provided by its distributors.
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402