United Chemi-Con ESMG451ELL1R0MJC5S
Aluminum Electrolytic Capacitor 1UF, 450V, 20%, Radial
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ESMG451ELL1R0MJC5S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
element14 APAC
Electro Sonic
element14
Inventory History
3 month trend:
-4.89%
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPS 450V 1muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
NichiconUPS2G010MPD
Cap Aluminum Lytic 1uF 400V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 16mA 2000h 105C Bulk
PanasonicECA-2WHG010
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR NHG 450V 1muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicECA-2GHG010
Cap Aluminum 1uF 400V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 18mA 2000h 105C Bulk
PanasonicECA-2GHG010I
Cap Aluminum Lytic 1uF 400V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 18mA 2000h 105°C Ammo Pack
Wurth Elektronik860021373002
WCAP-ATG5 Aluminum Electrolytic Capacitors
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ESMG451ELL1R0MJC5S provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 1uF 450V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 19mA 2000h 85°C Bulk
1uF 450V ±20% 19mA@120Hz Plugin,D10xL12.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1uF, Through Hole Mount
CAPACITOR ALUM ELEC 1UF, 450V, 20%, RADIAL; Capacitance:1µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:450V; Life Time @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Height:12.5mm; Diameter:10mm; Capacitor Terminals:Radial Leaded