United Chemi-Con ESMG350ELL4R7ME11D
4.7uF 35V ±20% 41mA@120Hz Plugin, D5xL12.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NRND
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ESMG350ELL4R7ME11D.
IHS
Datasheet4 pages17 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
Newark
element14
Inventory History
3 month trend:
-0.35%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
9,226
Authorized Distributors
1
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
4.7 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
41 mA
40 mA
40 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
10.9982 mm
10.9982 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXUVR1V4R7MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 35V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
United Chemi-ConESMG250ELL4R7ME11D
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF
NichiconUVP1V4R7MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVP 35V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
TWL Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.197Dia 5.00mm ±20% 4.7muF 25V
Wurth Elektronik860020472001
WCAP-ATG5 Aluminum Electrolytic Capacitors
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ESMG350ELL4R7ME11D provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Through Hole Mount
4.7¦ÌF 35V ¡À20% 2mm 2000h@ 85¡ãC 102.5mA@ 100kHz,41mA@ 120Hz ,D5xL12.5mm 5mm*11mm*12.5mm
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
Radial Can SMG 35V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 4.7UF, 35V, 20%, RADIAL; Capacitance:4.7µF; Voltage(DC):35V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lifetime @ Temperature:1000 hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:2mm; ESR:- RoHS Compliant: Yes