United Chemi-Con EMZR100ARA471MF80G
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Surface Mount, 2626
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMZR100ARA471MF80G.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
United Chemi-Con
Electro Sonic
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+152%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
43,370
Authorized Distributors
6
Capacitance
470 µF
470 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SMD/SMT
Radial
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
160 mΩ
160 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
600 mA
300 mA
Height - Seated (Max)
8.001 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMZR100ARA471MF80G provided by its distributors.
EMZR series 10V 470uF 6.3x7.7mm 105C Aluminum Electrolityc Capacitor
470¦ÌF 10V ¡À20% 160m¦¸@ 100kHz 2000h@ 105¡ãC 300mA@ 120Hz,600mA@ 100kHz 6.6mm*6.6mm*8mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Cap Aluminum Lytic 470uF 10V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 0.16 Ohm 0.6A 2000h 105C T/R Automotive AEC-Q200
CAP, ALU ELEC, 470UF, 10V, 0.6A, SMD;