United Chemi-Con EMVH630ADA100MH63G
Cap Aluminum Lytic 10uF 63V 20%( 8 X 6.3mm) SMD 2 Ohm 60mA 1000h 125C Automotive T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVH630ADA100MH63G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
Newark
Electro Sonic
element14
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-31.13%
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
PanasonicEEEFC1H100P
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FC 50V 10muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Cornell DubilierAVEZ106M50D16T-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 10uF 50V 105C Case 6 .3 x 5.3
PanasonicEEEFK1K100P
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 80V 10muF 卤20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEEFK1K100XP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 80V 10muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCD 80V 10muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
United Chemi-ConEMVH500ADA100MF60G
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, 2826
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVH630ADA100MH63G provided by its distributors.
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 10UF 63V 20%, SMD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Surface Mount, 3333
CAPACITOR ALUM ELEC 10UF 63V 20%, SMD; Capacitance:10µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:63V; ESR:2ohm; Life Time @ Temperature:1000 hours @ 125°C; Height:6.3mm; Diameter:8mm; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C
CAPACITOR ALUM ELEC 10UF 63V 20%, SMD; Capacitor Case / Package:Radial Can - SMD; Capacitance:10µF; Voltage(DC):63V; ESR:2ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 135°C; Polarity:Polar; Product Range:MVH Series; Product Diameter:8mm RoHS Compliant: Yes