United Chemi-Con EMVA6R3ADA101ME55G
Cap Aluminum 100uF 6.3V 20% (5 X 5.2mm) SMD 55mA 2000h 85°C Cardboard T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVA6R3ADA101ME55G.
Datasheet2 pages15 years ago
Future Electronics
Electro Sonic
Newark
element14
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWX 6.3V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
KYOCERA AVXUWR0J101MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWR 6.3V 100muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWJ 6.3V 100muF 卤20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEE0JA101SP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 6.3V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEE-0JA101AP
PanasonicEEV-HB0J101P
CAP 100UF 6.3V HB ELECT SMD
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVA6R3ADA101ME55G provided by its distributors.
MVA Series 6.3 V 100 uF 85°C Ø5 x 5.2 mm SMT Aluminum Electrolytic Capacitor
100uF 6.3V 55mA@120Hz ±20% SMD,D5xL5.2mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount, 2121
CAPACITOR ALUM ELEC 100UF, 6.3V, 20%, SMD; Capacitor Case / Package:Radial Can - SMD; Capacitance:100µF; Voltage(DC):6.3V; ESR:-; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Polarity:Polar; Product Range:MVA Series; Product Length:- RoHS Compliant: Yes