United Chemi-Con EMVA250ADA560MF55G
Cap Aluminum Lytic 56uF 25V 20% (6.3 X 5.2mm) SMD 66mA 2000h 85°C Cardboard T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVA250ADA560MF55G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Newark
element14
DigiKey
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXUWR1E560MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWR 25V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWX 10V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWX 6.3V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVA250ADA560MF55G provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 56uF, Surface Mount, 2626
56¦ÌF 25V ¡À20% 2000h@ 85¡ãC 66mA@ 120Hz,71.28mA@ 100kHz 6.6mm*6.6mm*5.2mm
Capacitor Alum Elec 56Uf 25V 20%, Smd; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Capacitance:56Μf; Voltage(Dc):25V; Esr:-; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Product Range:Alchip Mva Series; Product Length:- Rohs Compliant: Yes |Chemi-Con EMVA250ADA560MF55G