KYOCERA AVX UWR1E560MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWR 25V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX UWR1E560MCL1GB.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download KYOCERA AVX UWR1E560MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-06-30
LTD Date2026-06-30
Related Parts
United Chemi-ConEMVA250ADA560MF55G
Cap Aluminum Lytic 56uF 25V 20% (6.3 X 5.2mm) SMD 66mA 2000h 85°C Cardboard T/R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWX 10V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWX 6.3V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 56UF 25 V DC, CD SERIES 2000H 6.3(DIA.)X5.8MM
Wurth Elektronik865080142005
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, WCAP-ASLI Series, 56 F, 6.3 V, Radial Can - SMD, 5 mm
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX UWR1E560MCL1GB provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 56uF, Surface Mount, 2626
CAP ALUM 56UF 20% 25V SMD