United Chemi-Con ELXZ250ELL470MEB5D
Cap Aluminum Lytic 47uF 25V 20% (5 X 11.5mm) Radial 2mm 175mA 2000h 105°C Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXZ250ELL470MEB5D.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Datasheet3 pages11 years ago
United Chemi-Con
Electro Sonic
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-20.29%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 25V 47muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEUFC1E470
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FC 25V 47muF 卤20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicECA-1EM470
M Series 25 V 47 uF 5 x 11 mm 2 mm=LS Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
PanasonicECA-1EM470I
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 47uF, 25V, 20%, RADIAL
Cornell DubilierSK470M025ST
Cap Aluminum Lytic 47uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 3.95 Ohm 130mA 2000h 85C Standard
NICHICON UPJ1E470MED1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 47UF, 25V, 20%, RADIAL
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXZ250ELL470MEB5D provided by its distributors.
LXZ Series 25 V 47uF Ø5x11.5mm LS=2mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
47uF 25V ±20% 70mA@120Hz Plugin,D5xL13mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Through Hole Mount