United Chemi-Con ELXV250ETC331MH20D
LXV Radial Can Aluminum Electrolytic Capacitor 0.315Dia 8.00mm ±20% 330muF 25V
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXV250ETC331MH20D.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Datasheet3 pages11 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,003
Authorized Distributors
1
Capacitance
330 µF
330 µF
330 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
3000 hours
3000 hours
Ripple Current
352 mA
610 mA
610 mA
Height - Seated (Max)
21.4884 mm
19.9898 mm
19.9898 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConELXV250ELL331MH20D
330uF 25V 110mΩ ±20% 352mA@120Hz Plugin,D8xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
KYOCERA AVXUPM1E331MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 25V 330muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 730mA 3000h 105C Automotive Ammo
United Chemi-ConELXY250ELL331MH20D
Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 740mA 3000h 105°C Bulk
United Chemi-ConEGXE250ELL331MJ16S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXV250ETC331MH20D provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
330¦ÌF 25V ¡À20% 3.5mm 3000h@ 105¡ãC 352mA@ 120Hz,640mA@ 100kHz ,D8xL20mm 20mm*20mm*21.5mm
SERIES: LXV; VOLT: 25; CAP: 330; DIA X LENGTH: 8X20; PACKAGING: TAPED
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH