United Chemi-Con ELXM3B1VSN561MR50S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 315V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXM3B1VSN561MR50S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Related Parts
United Chemi-ConEKMH401VNN561MA50T
Cap Aluminum 560uF 400V 20% (35 X 50mm)
NichiconUPT2E561MRD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPT 250V 560muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
PanasonicEETHC2G561DA
Cap Aluminum 560uF 400V 20% (30 X 50mm) Snap-In 10mm 0.326 Ohm 1900mA 2000h 105°C Bulk
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGX 400V 560muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Cap Aluminum Lytic 560uF 400V 20% (30 X 50mm) Snap-In 10mm 1900mA 3000h 105C Bulk
United Chemi-ConEKMW401VSN561MR40S
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400Volts 560uF 30X40
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXM3B1VSN561MR50S provided by its distributors.
SERIES: LXM; VOLT: 315; CAP: 560; DIA X LENGTH: 30X50; PACKAGING: SNAP-IN
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP TH