United Chemi-Con EKMQ451ELL680MMP1S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKMQ451ELL680MMP1S.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Datasheet3 pages11 years ago
3 month trend:
-1.21%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Wurth Elektronik860011380010
Aluminium Electrolytic Capacitor, Wcap-Atg8 Series, 68 F, 20%, 400 V, 16 Mm, Radial Leaded
Wurth Elektronik861111483004
WCAP-AIL5 Aluminum Electrolytic Capacitors
WCAP-ATG5 Aluminum Electrolytic Capacitors
68uF 400V ±20% 720mA@10kHz Plugin,D12.5xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Cap Aluminum Lytic 68uF 450V 20% (12.5 X 40mm) Radial 5mm 560mA 2000h 105°C Bulk
NichiconUPZ2G680MHD
UPZ Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.492Dia 12.50mm ±20% 68muF 400V
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKMQ451ELL680MMP1S provided by its distributors.
SERIES: KMQ-R; VOLT: 450; CAP: 68; DIA X LENGTH: 18X35; PACKAGING: BULK
68¦ÌF 450V ¡À20% 7.5mm 2000h@ 105¡ãC 185mA@ 120Hz,333mA@ 100kHz ,D18xL35.5mm 37mm
Radial Can KMQ 450V 68muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL TH