United Chemi-Con EKMG100ELL682ML25S
Cap Aluminum Lytic 6800uF 10V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1570mA 1000h 105°C Bulk
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKMG100ELL682ML25S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Electro Sonic
element14 APAC
Newark
Inventory History
3 month trend:
-100%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
11,268
Authorized Distributors
1
Capacitance
6.8 mF
6.8 mF
6.8 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
1000 hours
2000 hours
Ripple Current
1.57 A
1.57 A
1.57 A
Height - Seated (Max)
26.4922 mm
27.0002 mm
27.0002 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVZ 10V 6800muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
NichiconUVZ1A682MHD
NichiconUKT1A682MHD
6800uF 10V 卤20% 1.57A@120Hz Plugin,D12.5xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
PanasonicECA1AHG682
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR NHG 10V 6800muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
PanasonicEEUHD1A682
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HD 10V 6800muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEU-HD1A682B
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKMG100ELL682ML25S provided by its distributors.
6800uF 10V ±20% 1.57A@120Hz Plugin,D16xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6800uF, Through Hole Mount
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 6800UF, 10V, 20%, RADIAL; Capacitance:6800µF; Voltage(DC):10V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lifetime @ Temperature:1000 hours @ 105°C; Polarity:Polar; Product Width:-RoHS Compliant: Yes
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 10V, 6800UF; Application:High Temperature; Capacitance:6800µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Series:EKMG; Voltage, Rating:10V; Capacitor Dielectric Type:Aluminium Electrolytic; Case Style:16X25; External Length / Height:25mm; Body Diameter:16mm; Lead Spacing:7.5mm; Termination Type:Radial Leaded; Operating Temperature Range:-55°C to +105°C