United Chemi-Con EGXE101ELL221ML25S
Cap Aluminum Lytic 220uF 100V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1500mA 5000h 125°C Bulk
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EGXE101ELL221ML25S.
United Chemi-Con
Stock
2,037
Capacitance
220 µF
220 µF
220 µF
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
110 mΩ
110 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
5000 hours
Ripple Current
1.5 A
750 mA
750 mA
Height - Seated (Max)
26.4922 mm
27.0002 mm
27.0002 mm
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConELXV101ELL221ML25S
Cap Aluminum Lytic 220uF 100V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1440mA 5000h 105°C Bulk
NichiconUBT2A221MHD8
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UBT 100V 220muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
NichiconUBT2A221MHD
PanasonicEEU-FC2A221
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF
United Chemi-ConEKZE101ELL221MK25S
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 220UF, 100V, 20%, RADIAL
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EGXE101ELL221ML25S provided by its distributors.
Bulk / Capacitor, Aluminum, 100 V, Cap.220 , Dia.16 , Leng.25
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Through Hole Mount
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Radial Can GXE 100V 220muF ±20% 0.630Dia 16.00mm