United Chemi-Con APSG250ELL820MF08S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 82uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con APSG250ELL820MF08S.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-0.19%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2018-04-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Wurth Elektronik870025574004
WCAP-PTG5 Aluminum Polymer Capacitors
Panasonic6SEP82M+TSS
Cap Aluminum Polymer 82uF 6.3VDC 20% (6.3 X 6mm) Radial 2.5mm 0.045 Ohm 1700mA 3000h 105C T/R
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con APSG250ELL820MF08S provided by its distributors.
25V 82uF Polymer ±20% 28mΩ 2.78A@100kHz Plugin,D6.3xL9mm Polymer Aluminum Capacitors ROHS
Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitor
Radial aluminum capacitor 20% 82muF 25V
82¦ÌF 25V ¡À20% 2.5mm 28m¦¸ 15000h@ 105¡ãC 2.78A@ 100kHz ,D6.3XL8MM 9mm
Aluminium Polymer Capacitor 25V 82uF
RS APAC
CAP ALUM POLY 82UF 20% 25V T/H
This conductive polymer aluminum solid capacitor was designed for high voltage and high capacitance (rated voltage of 16V to 35V). The use of solid electrolyte provides stable temperature characteristics and this product guarantees an appealing long life of 15,000/20,000 hours at 105°C.