Triad Magnetics WDU18-1400
Power Supply, Ac-dc, 18V, 1.4A, 120V in, Enclosed, Wall Plug, Linear, 25W, WDU18 Series
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Triad Magnetics WDU18-1400.
Farnell
Datasheet2 pages19 years ago
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2007-05-01
Related Parts
Triad MagneticsWDU24-1200
POWER SUPPLY, AC-DC,24V,1.2A,120V IN, ENCLOSED, WALL PLUG, LINEAR,29W, WDU24 SERIES
Triad MagneticsWDU18-600
Wall Plug; 120 VAC; 0.6 A; 120 VAC @ 60 Hz; 3-5/16 in.; 2-9/16 in.; 2-3/16 in.
POWER SUPPLY, AC-DC,18V,0.3A,120V IN, ENCLOSED, WALL PLUG, LINEAR, WDU18 SERIES
Descriptions
Descriptions of Triad Magnetics WDU18-1400 provided by its distributors.
AC-DC CONVERTER, EXTERNAL PLUG IN, 1 O/P, 34W, 18V
Wall Plug-In Pwr Supply, 18VDC@1400mA, cULus, Center POS
Wall Mount AC Adapters Wall Plug-In, DC 18Vout, 120Vin
AC Adapters 120 to 18VDC 1.4A Wall Plug-Ins
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 25W
Plug-In Adapter Single-OUT 18V 1.4A Carton
25W 1 120V(AC) 120V(AC) 1.4A 85mm*68mm*55mm
Ac-Dc Converter, External Plug In, 1 O/P, 34W, 18V; Power Supply Applications:-; No. Of Outputs:1 Output; Output Power Max:34W; Output Voltage - Output 1:18V; Output Current - Output 1:1.4A; Output Voltage - Output 2:-; Plug Type:Us Rohs Compliant: Yes |Triad Magnetics WDU18-1400