Triad Magnetics WAU24-450
Wall Plug Transformer 120V, 24VAC, @.45A, For Commercial Or Industrial Use Only
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Triad Magnetics WAU24-450.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet1 page8 years ago
Datasheet1 page12 years ago
Datasheet2 pages16 years ago
Master Electronics
Farnell
Electro Sonic
Newark
Inventory History
3 month trend:
+15.12%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Triad MagneticsWSU240-0500
POWER SUPPLY, AC-DC,24V,0.5A,90-264V IN, ENCLOSED, WALL PLUG,12W, WSU240 SERIES
Triad MagneticsWSU240-0500-R
Triad MagneticsWSU180-0450-R
POWER SUPPLY, AC-DC,18V,0.45A,90-264V IN, ENCLOSED, WALL PLUG,8.1W, WSU180 SERIES
POWER SUPPLY AC-DC WALL MOUNT FIXED PLUG US 24W 24V@1A 90-264V INPUT
POWER SUPPLY AC-DC WALL MOUNT FIXED PLUG US 18W 24V@0.75A 90-264V INPUT
POWER SUPPLY AC-DC WALL MOUNT FIXED PLUG EU 24W 24V@1A 90-264V INPUT
Descriptions
Descriptions of Triad Magnetics WAU24-450 provided by its distributors.
Wall Mount AC Adapters Wall Plug-In, AC 24Vout, 120Vin
AC/AC Adapters 120 to 24VAC 0.5A Wall Plug-Ins
Plug-In Adapter Single-OUT 24V 0.45A Carton
ADAPTOR, AC - AC, 120V, 24V, 450MA
AC/AC WALL MNT ADPT 24VAC 450MA
11W 1 120V(AC) 120V(AC) 41mm*50mm*70mm
Adaptor, Ac - Ac, 120V, 24V, 450Ma; Power Supply Applications:-; No. Of Outputs:1 Output; Output Power Max:15W; Output Voltage Vac:24Vac; Output Current:450Ma; Plug Type:Us; Input Voltage Ac Max:120V; Power Supply Output Type:Fixed Rohs Compliant: Yes |Triad Magnetics WAU24-450