Texas Instruments BQ27532YZFR-G1
Battery management unit Impedance Track™ fuel gauge for bq2425x charger 15-DSBGA -40 to 85
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments BQ27532YZFR-G1.
Texas Instruments
Technical Drawing4 pages9 years ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Datasheet30 pages11 years ago
Datasheet28 pages11 years ago
Technical Drawing2 pages12 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
Inventory History
3 month trend:
+0.34%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Max Input Voltage
Min Input Voltage
Case/Package
Max Charge Current
Max Output Voltage
Min Output Voltage
Max Output Current
Number of Cells
1
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Packaging
Cut Tape (CT)
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Texas Instruments BQ27532YZFR-G1.
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments BQ27532YZFR-G1 provided by its distributors.
2.45V 2.5V 4.5V I2C Battery Monitor DSBGA-15 , 2.61mm*1.96mm*280¦Ìm
/Polymer 1 BGA-15 Battery Management ICs ROHS
Battery Fuel Gauge Li-Ion 15-Pin DSBGA T/R
ACTIVE (Last Updated: 4days ago) BOTTOM Tape & Reel (TR) e1 battery management 4.5V 2.75mm -40C~85C TA