Telemecanique XXV18B1NBM12
Proximity Sensor Ultrasonic NC NPN 5cm 12V to 24V
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Telemecanique XXV18B1NBM12.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet2 pages6 years ago
Datasheet6 pages0 years ago
Datasheet3 pages0 years ago
Newark
CAD Models
Download Telemecanique XXV18B1NBM12 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
Photoelectric Sensor 50 mm Sensing 10-30V DC M12x1 4-pin Connector Tubular/Threaded N.C. (NPN)
Photoelectric Sensor 50 mm Sensing 10-30V DC M12x1 4-pin Connector Tubular/Threaded N.O. (PNP)
Descriptions
Descriptions of Telemecanique XXV18B1NBM12 provided by its distributors.
Ultrasonic sensor - M18 metal - Sn 50mm - NPN NC - M12
OSISENSE XXV ULTRASONIC SENSOR 18MM NPN NC 5M M12 CONN.
XXV18 ULTRASONIC PROXIMITY NPN NC M12
INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR, 50MM, 24V; Sensing Range Max: 50mm; Thread Size - Metric: M12; Sensor Output: NPN; Supply Voltage DC Min: 12V; Supply Voltage DC Max: 24V; Product Range: OsiSense XX Series