TE Connectivity RP73D1J42K2BTDG
Res Thin Film 0603 42.2K Ohm 0.1% 1/10W ±15ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity RP73D1J42K2BTDG.
Related Parts
PanasonicERA3APB393V
Res Thin Film 0603 39K Ohm 0.1% 0.1W ±15ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA3APB433V
Res Thin Film 0603 43K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±15ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityRP73D1J45K3BTDG
Res Thin Film 0603 45.3K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±15ppm/C Pad SMD Medical T/R
TE ConnectivityRP73D1J38K3BTDG
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 38300ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Surface Mount, 0603
TE Connectivity / HolsworthyRP73D1J41K2BTDG
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 41200ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERA-3AEB4222V
Res Thin Film 0603 42.2K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity RP73D1J42K2BTDG provided by its distributors.
Avnet Japan
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 42200ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Surface Mount Chip Resistor, Thin Film, Rp73 Series, 42.2 Kohm, 100 Mw, 0.1%, 50 V |Holsworthy Te Connectivity RP73D1J42K2BTDG
RES, 42K2, 0.1%, 0.1W, 0603, THIN FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 42.2kohm; Product Range: RP73 Series; Voltage Rating: 50V; Resistor Element Material: Thin Film; Power Rating: 100mW; Resistance Tolerance: ± 0.1%; Temperature Coefficient: ± 15ppm/°C; Automotive Qualification Standard: -; External Depth: 0.8mm; External Length / Height: 0.4mm; External Width: 1.6mm; No. of Pins: 2Pins; Operating Temperature Max: 155°C; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature Range: -55°C to +155°C; Overload Voltage: 100V; Resistor Mounting: Surface Mount Device