TE Connectivity CPF0805B200RE1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 200ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity CPF0805B200RE1.
Farnell
Datasheet4 pages1 year ago
IHS
Electro Sonic
Newark
TE Connectivity
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-09-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
PanasonicERA6AEB201V
Res Thin Film 0805 200 Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0805BRD07200RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 200ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERA6AEB221V
Res Thin Film 0805 220 Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA-6AEB181V
Res Thin Film 0805 180 Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0805BRD07180RL
Res Thin Film 0805 180 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
TE ConnectivityCPF0805B200RE1
TE ConnectivityRP73PF2A200RBTDF
Res Thin Film 0805 200 Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Medical T/R
PanasonicERA-6YEB201V
Res Metal Film 0805 200 Ohm 0.1% 1/8W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity CPF0805B200RE1 provided by its distributors.
Res Thin Film 0805 200 Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Epoxy Pad SMD Medical T/R
RES, 200R, 0.1%, 0.1W, 0805, THIN FILM; Resistor Case Style: 0805 [2012 Metric]; Resistance: 200ohm; Product Range: CPF Series; Voltage Rating: 100V; Resistor Element Material: Thin Film; Power Rating: 100mW; Resistance Tolera
CPF 0805 200R 0.1% 25PPM 1K RL Resistance Value: 200 Ω Element Type: Thin Film Resistor Type: Precision Resistor Passive Component Tolerance: .1 % Package Size Code: 0805 Surface Mount Resistor | 200 Ω Thin Film Precision Resistor .1 % | Part Number: CPF0805B200RE1 | Internal Number: 4-1614884-7 | TE Connectivity | NEOHM